KIF - foreningen for elite og motion i over 100 år

Vi har gennem 100 år præget byens idræts- og friluftsliv med masser af sunde og sociale aktiviteter for vores medlemmer og indtager en markant position - både lokalt og nationalt. Faktisk er flere af vores afdelinger jydske og danske mestre. Og det er vi stolte af!

KIF Hovedforeningen samler foreningerne

KIF Hovedforeningen er paraplyorganisation for vores 11 idrætsafdelinger. Hovedbestyrelsen er øverste myndighed og består af ét medlem fra hver afdeling samt et Forretningsudvalg, som har ansvaret for den daglige drift.

Siden 1983 har KIF Centret i Vonsild dannet rammen om mange idrætsbegivenheder og aktiviteter og vi fortsætter i kraft af Tre-for Arena med at tilbyde medlemmer, byens borgere og erhversliv specialdesignede rammer for fritids-, sports- og festarrangementer.

Sydbank Arena (Kolding Hallerne)

Vidste du...?

I 1895, da foreningen blev dannet, hed vi "Kolding Fodsports Klub". Det ændrede sig dog i 1900, hvor vi ændrede foreningens navn til KIF - Kolding Idræts Forening. For vi er meget mere end blot "fodsport".

Ordinær Generalforsamling 2024

Der indkaldes til ordinær generalforsamling

den 19. marts 2024

Læs mere 

Login Form